niedziela, 23 września 2012

Budowa i rodzaje saksofonów

I. Saksofon sopranowy w stroju B, w przeciwieństwie do klasycznego wizerunku saksofonu nie jest wygięty na kształt fajki, ma bowiem kształt prostej rury, z rozszerzoną na końcu czarą głosową.

II. Saksofon altowy jest najmniejszy wœród saksofonów wygiętych na kształt fajki. Został zbudowany w stroju Es, to znaczy, że gdy na saksofonie gramy gamę C-dur, na instrumencie nie transponującym, (np. na fortepianie) jest to gama Es-dur. Saksofon altowy ma skalę od b do fis3 (saksofonowego) i jest najbardziej popularnym saksofonem.

III. Saksofon tenorowy jest trochę większy od altowego. Podobnie jak saksofon altowy jest jednym z bardziej popularnych saksofonów. Ma trochę cieplejsze brzmienie. Jest zbudowany w stroju B czyli gdy na saksofonie gramy gamę C-dur, w rzeczywistoœci jest to gama B-dur.

IV. Saksofon barytonowy został zbudowany jako pierwszy z saksofonów (jest pierwowzorem saksofonu). Ma dość duże rozmiary. Jest większy od tenorowego, ale mniejszy od kontrabasowego i jest najczęściejœ spotykaną odmianą spoœśród największych saksofonów. Skonstruowany został w stroju Es. Saksofon barytonowy jest często spotykany w zespołach jazzowych, rzadziej jako instrument solowy. 

V.  Saksofon kontrabasowy jest zbudowany w stroju B. Jest to największy z saksofonów. Ze względu na swe duże rozmiary jest najrzadziej spotykanym saksofonem.

I.

 II.
III.
 IV.




V.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz